Podle průzkumu si Češi na důchod spoří málo

Štítky: | odchod do důchodu | peníze | spoření |
31.07.2023 | komentářů: 0
Podle průzkumu si Češi na důchod spoří málo

Česká bankovní asociace pravidelně zveřejňuje index finanční gramotnosti.Ten letos stagnuje hned v 56 bodech. Z aktuálního výzkumu vyplynulo, že Češi se stále nevyznají v úvěrech a investicích, a to dokonce ani mladá generace. Co se týká úspor, na důchod si většina lidí spoří 2 500 korun měsíčně. Na pohodlný důchod jim to ale vystačí jen těžko. Informoval o tom web idnes.cz.

„Data odrážejí, jak vypadá česká ekonomika i náladu tuzemských domácností,“ sdělila v úvodu tiskové konference Monika Zahálková, ředitelka ČBA. Index finanční gramotnosti se vyhodnocuje na základě série jedenácti dotazů, které se nemění. ČBA tak je schopná vyhodnocovat finanční chování populace v čase. „Index měříme už čtvrtým rokem. Za tuto dobu mírně roste, i když aktuálně zůstává proti loňsku celkově neměnný,“ uvedl Michal Straka z agentury Ipsos. Dodává, že je ale vidět, že se lidé museli o své finance vlivem ekonomické situace více zajímat.

„Češi vnímají, že by si měli tvořit finanční rezervu. Zodpovědnost u nich tedy přetrvává. 59 procent lidí si odkládá na nečekané události, to je v kontextu současné situace velmi dobré číslo,“ komentuje Straka. Dodává, že necelá polovina lidí má úspory na tři měsíce a méně.

43 procent šetří na stáří

Loni si na nepředvídatelné výdaje odkládalo 55 procent respondentů. O pět procentních bodů se také zvýšil počet lidí, kteří si šetří na stáří. Zatímco loni to bylo 38 procent, letos je to 43 procent. Nový zdroj příjmů si pak hledá necelých třicet procent Čechů.

Jedna třetina spoří na stáří do tisíce korun. Podobný počet si odkládá tisíc až 2 500 korun. 2 501 až čtyři tisíce si odkládá patnáct procent respondentů. „Lidé by chtěli mít na stáří minimálně milion, optimálně dva. Když se podíváme na věk, kdy začnou spořit a kolik si odkládají, tak se k této částce ani nepřiblíží,“ upozornil Straka. Nejvíce Čechů si začíná spořit kolem padesáti až 55 let. „Je to psychologická hranice. Možná, že s posunem hranice odchodu do důchodu se toto sníží,“ doplnil Straka.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pivo je prospěšné pro zdraví. Víte proč?

Zlepšuje imunitu - zvyšuje počet bílých krvinek Je zdravé na srdce - vitamín B přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a tvorby…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies