Odpuštění pojistného pro pracující seniory nejspíš neprojde
Z ohlášeného odpuštění pojistného pro pracující důchodce vláda vycouvala. Podle ekonomů přitom právě práce v seniorském věku může zlepšovat nejen osobní finanční situaci, ale i příjmy státní kasy. Informoval o tom web novinky.cz.
Když na jaře ministr práce Marian Jurečka navrhl místo nynějšího navyšování penzí odpustit pracujícím důchodkyním a důchodcům sociální odvody, netušil, že u vlády nepochodí. Podobný návrh může předložit ještě v rámci plánované reformy. Není však jasné, zda to udělá.
„K návrhu na nahrazení stávajícího zvyšování důchodů při souběhu s výdělečnou činností slevou na pojistném ve výši 6,5 procenta vzneslo zásadní výhrady ministerstvo financí v rámci připomínkového řízení. Opatření tedy bylo po projednání vládou pro tuto chvíli z celého návrhu vyřazeno,“ uvedl pro Právo mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Jakub Augusta.
V návrhu tak zůstaly relativně méně zásadní věci, tedy to, že žádost o důchod bude možné podávat on-line, nebo úpravy termínů výplaty penzí. Ministerstvo financí nechtělo své argumenty Právu sdělit. V připomínkovém řízení nicméně reagovalo na to, že zrušením části odvodů pracujících důchodců by stát přišel ročně o čtyři až 4,5 miliardy korun.
Více lidí by pracovalo déle
Čtete také
Jurečka je ovšem přesvědčen o tom, že úleva na odvodech by měla pro veřejné finance přínos. Hlavními argumenty je, že by víc lidí mohlo pracovat déle, platili by daně a odvody a víc by také utráceli. Experti na důchodovou problematiku se dlouhodobě shodují, že stát by měl podmínky pro pracující důchodce upravit.
„Určitě ano. Když už důchod pobíráte a jste dále zaměstnán, odvádíte sociální pojištění jako každý jiný. Do vašeho důchodu se to propíše pouze minimálně. Za 360 dní důchodově pojištěné výdělečné činnosti se důchod navýší o 0,4 procenta z výpočtového základu, to může být například sto korun. Některým pracujícím důchodcům ani nestojí za tot žádat. Administrativní náročnost takového zvýšení je neadekvátní,“ upozornil důchodový poradce Martin Kohoutek.
Sleva na pojistném by podle něj mohla být jistým řešením této situace. „Nevím ale, jestli nejvhodnějším,“ podotkl. „I po slevě by pracující důchodci nějaké sociální pojištění platili, to se ale již žádným způsobem do důchodu nepromítne,“ dodal pro novinky Kohoutek.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Důchodovou reformu čeká třetí čtení. ANO připouští Ústavní soud - číst více »
Půjčky v rodinách jsou časté. Největšími částkami pomáhají senioři - číst více »
O 358 korun měsíčně se od ledna zvýší důchody - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.