Změny ve valorizaci a předčasných důchodech jdou do třetího čtení

Štítky: | valorizace | penze | peníze | novela |
13.07.2023 | komentářů: 0
Změny ve valorizaci a předčasných důchodech jdou do třetího čtení

Poslanci posunuli do třetího čtení zpomalení valorizací penzí a zpřísnění pravidel odchodu do předčasných důchodů. Opozice s částmi důchodové reformy nesouhlasí, chce změny novely i její zamítnutí. Informoval o tom web novinky.cz.

Změny vyplácení důchodů  jsou z dlouhodobého hlediska nutné pro udržení systému. Tento názor zastává i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Opoziční zákonodárci naopak mluvili o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.

„Je potřeba udělat změny proto, aby i děti a vnoučata nynějších důchodců měly šanci, že budou mít důchody z průběžného systému, které dokáží zajistit jejich dobrou životní úroveň,“ uvedl k části důchodové reformy Jurečka.

Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD podali k vládní novele ve druhém čtení na dvě desítky úprav. Opoziční pozměňovací návrhy se týkají zejména zachování některých nynějších parametrů valorizací a pravidel pro předčasné penze i vypuštění všech změn obsažených v novele.

Některé z úprav Lucie Šafránkové  z SPDby navíc umožnily lidem s předčasnou penzí přivydělat si až tři čtvrtiny minimální mzdy na běžné pracovní smlouvy. Zvedly by také základní výměru důchodu o pět procentních bodů na 15 procent průměrné mzdy nebo by zrušily krácení předčasných penzí lidem, kteří hradili odvody aspoň 45 let.

Roli by mohla hrát komunistická minulost

Jedna z úprav se týká i už dříve schváleného snížení důchodů prominentů někdejšího komunistického režimu. Tu navrhl Jiří Mašek z hnutí ANO. Chce, aby se snížení týkalo také představitelů Československé strany lidové a Československé strany socialistické, které za bývalého režimu tvořily s komunistickou stranou Národní frontu. „Exponenti těchto stran úzce spolupracovali a byli páteří minulého systému,“ řekl.

Naprostá většina vládních změn v penzích by měla být účinná podle představ kabinetu od letošního září. A to kromě jednoho ze čtyř parametrů zpřísnění podmínek pro předčasné důchody, který má vejít v účinnost o rok později. Jde o prodloužení minimální doby hrazení odvodů z 35 na 40 let.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Na co všechno se dá použít jedlá soda?

- Jestli se vám potí nohy, nasypte si trochu jedlé sody do bot. - Vlhká soda zmírňuje bolest a pálení po štípnutí hmyzem a po šlehnutí kopřivy. - S…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies