Pozor na věnování nemovitostí. Věcné břemeno mnohdy nestačí

Štítky: | dědictví | důchod |
01.02.2018 | komentářů: 1
Pozor na věnování nemovitostí. Věcné břemeno mnohdy nestačí

Chtěli byste udělat radost svým dětem či je ušetřit složitého dědického řízení? Máte v úmyslu přepsat na ně svůj nemovitý majetek? Neměli byste zapomínat, že noví majitelé mohou s nemovitostí nakládat dle svého uvážení. Obranou v některých případech nemusí být ani věcné břemeno.

Bohužel je to tak a pokud jde o majetek mohou vznikat spory i v rodině. Například krizové linky pro seniory i tyto případy evidují. „Senioři se domluví s dětmi, že jim dům darují, a předpokládají, že se za to o ně ve stáří postarají. Vůbec jim ale nedochází, že tím absolutně změní silové pole v rodině. To, kdo má větší rozhodovací možnosti. Prostě jim nedojde, do jaké pozice se tím dostanou,“ vysvětlila pro novinky vedoucí linky seniorů centra Elpida Kateřina Bohatá.

Před darováním si podle Bohaté senioři v mnoha případech nechají zpracovat takzvané věcné břemeno. Myslí si, že je to ochrání před změnami jako je například rekonstrukce či pronajímání jejich nemovitosti. „Volají a naříkají: ‚Ale oni si tam teď postavili nový plot a já jsem ho tam nechtěl, oni mi zbourali garáž, a to jsem nechtěl‘ a my jim musíme vysvětlit, že v momentě, kdy mají na nemovitosti pouze jednoduché věcné břemeno, téměř o všem rozhoduje nový majitel,“ přiblížila Bohatá.

Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, je třeba věcné břemeno rozšířit. „Je třeba specifikovat, že vlastník smí či nesmí disponovat s celou nemovitostí po dobu života seniora. Dalo by se tam zanést, že se strany zavážou k nečinnosti,“ poradil pro novinky advokát. Pokud je věcné břemeno omezeno například pouze na pokoj, bytovou jednotku či vejminek, který senior užívá, se zbytkem domu si může rodina dělat, co chce.

Zdroj foto? Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
23.4.2018 20:26
Jaroslav 
Věčně bremeno
Doby den,Baba s detkem přepsali dům i s pozemkem na jednu z děti s vecnim břemenem na dožítí,druhá dostala taky dům.Tet ako dědek zomřel,je tam iba peklo a hádky ,druhá cera si nárokuje na dům a baba vše zakazuje, vnoučata rozhadala a mi si nepovime pěkně slovo a zakazuje nám tam jezdit
Tak se chci zeptat ,dá se s tím něco dělat,pohrozit ji že přijde o bremeno ?
Aby Bolo tak nějak jasno,baba nám vůbec nevadí ,ale jak mile tam pride druhá dcera je peklo ,baba se otočí o 180stupnu
Dík za odpověď

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

S čím vším může pomoci hřebíček?

- osvěžuje dech (nejlépe při žvýkání hřebíčku) - pomáhá při bolestech zubů, dásní i paradentóze - revma, dna i běžné bolesti kloubů - dezinfikuje rány…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 06.12.2023

Dnes 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Zítra 07.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 05.12 svátek slavil:
Benjamín

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies