Projekt Senior: Lékárníci zkontrolují vaše léky, aby neškodily

07.07.2017 | komentářů: 0
Projekt Senior: Lékárníci zkontrolují vaše léky, aby neškodily

Projekt Senior se snaží zaměřit na skutečnost, že v domovech pro seniory dostávají klienti někdy léky, u kterých nikdo nekontroluje trvání indikace, možné interakce či vhodně nastavené dávkování. Léky pak mohou ve výsledku způsobit mnohem více problémů, než u kterých měly pomoci. Projekt Senior vznikl v neziskové organizaci Ústavu lékového průvodce z.ú.

Díky podpoře Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Nemocnice Na Homolce mohou klienti sociálních zařízení, které projeví zájem, využít jedinečnou pomoc: Tým klinických farmaceutů zkontroluje jejich lékové záznamy a identifikuje duplicity, interakce, zbytné léky i medikaci, která naopak schází. U více než 350 klientů domovů přitom v loňském roce tito experti zjistili, že průměrný počet léků, které jeden senior užívá, je osm – a jen jeden ze sedmi seniorů žádnou úpravu lékového seznamu nepotřebuje.

Projektem se inspiruje stále více subjektů. Jedním z nich je například i Královéhradecká lékárna a.s. Její lékárníci zrevidují užívání léků u klientů pobytových zařízení sociálních služeb, pokud o to projeví zájem. Inspirací pro zřízení multidisciplinárního týmu je projekt, který již třetím rokem funguje v kraji Vysočina. „Osoby žijící v pobytových zařízeních jsou velice zranitelnou skupinou, což platí i v kontextu užívání léků. Jejich zdravotní stav se meziročně zhoršuje a s tím roste i počet užívaných léků. Logicky se tak zvyšuje riziko vzniku nežádoucích účinků a interakcí,“ říká náměstek hejtmana Aleš Cabicar, který je odpovědný za oblast zdravotnictví.

Úkolem projektu je nejdříve zmapovat reálnou situaci v užívání léků a následně navrhnout konkrétní řešení. Pacientům bude nabídnuto sledování nežádoucích účinků a pravidelná revize užívaných léků a případně navrženo zjednodušení lékového režimu.

„V praxi to bude vypadat tak, že lékárník bude nápomocný lékařům jako odborný konzultant. Bude schopný efektivně posoudit rizikové interakce mezi léčivy, duplicitu užívaných léků, chybné nastavení dávkování nebo třeba i ovlivnění účinku léků přijímanou potravou,“ dodává náměstek Aleš Cabicar.

Zatím se bude jednat o pilotní projekt, do kterého se předpokládá zapojení dvou nebo tří pobytových zařízení sociálních služeb. Tato iniciativa má plnou podporu představenstva České lékárnické komory. Jako inspirace posloužil „Projekt Senior“, který je již třetím rokem klinickými farmaceuty z Nemocnice Na Homolce rozvíjen ve vybraných Domovech pro seniory ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a krajem Vysočina.

Hlavním úkolem projektu je propojit všechny zúčastněné strany, které se na medikaci pacientů podílejí, tedy předepisující lékaře, geriatry, klinické farmaceuty a ošetřovatelský personál.

 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co dělat, když vám omrznou nohy nebo ruce?

Samozřejmě mluvíme o lehčích omrzlinách, při těch těžších je nutné navštívit lékaře. Pokud tedy díky chladu začínáte ztrácet citlivost, je třeba ihned jít…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.12.2023

Dnes 01.12 svátek slaví:
Iva

Zítra 02.12 svátek slaví:
Blanka

Včera 30.11 svátek slavil:
Ondřej

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies