Senioři se bojí říct rodině, že mají dluhy

Štítky: | zadlužení | dluhy seniorů | peníze |
17.11.2020 | komentářů: 0
Senioři se bojí říct rodině, že mají dluhy

Dluhová past – pojem, který se stále častěji týká i seniorů. Ti mnohdy neodhadnou, jaké závazky si vzhledem k výši své penze mohou dovolit. Pomoc s dluhy mohou děti či vnoučata. Důchodci se však často stydí požádat o pomoc.

Není výjimkou, že si senioři půjčí například na bydlení v horším případě například na dárky pro vnoučata. Neodhadnou přitom, jaká finanční zátěž je adekvátní jejich penzi. Institut pro kriminologii a prevenci nedávno zkoumal důvody, kvůli kterých se senioři dostávají do exekucí.

„Expertní šetření jsme provedli mezi pracovníky občanských dluhových poraden, kteří poskytují bezplatné dluhové poradenství pro zadlužené osoby a mohli nám prostřednictvím svých poznatků z praxe potřebné informace o dlužnících, se kterými jejich dluhy řeší, zprostředkovat. Pozornost jsme zaměřili na jednu část populace klientů občanských poraden – na zadlužené starší osoby v exekuci. Byli jsme si vědomi, že se zajímáme o soubor zadlužených seniorů, který je specifický tím, že se snaží v poradnách svoji situaci se zadlužením alespoň v určité fázi jeho vývoje nějak aktivně řešit,“ uvedla pro web i60 Milada Martinková, která se na projektu podílela.

Zkoumáno bylo 567 seniorů, kteří se pokoušeli svou nemilou situaci řešit. „Nejméně dvě třetiny souboru 568 seniorů v exekuci si alespoň část svých dluhů přinesly do starobního důchodu již z předdůchodového věku,“ upozornila Milada Martinková. Nejméně dvě třetiny těchto lidí přitom bylo zatíženo vícečetnými exekucemi. Nejčastěji šlo o lidi ve věku mezi 60 a 69 lety, ale ve vzorku byl i člověk, kterému bylo 86 let a stále ještě dlužil.

Exekucí přibývá

Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že exekucí na důchod přibývá. Znamená to, že se dlužné částky strhávají lidem už přímo z penze a dostávají ji nižší. Od roku 2003 se počet lidí s exekuční srážkou z penze zečtyřnásobil. Velmi často se do takové situace lidé dostanou prostě lehkomyslností. Ta převažuje nad případy, kdy lidé půjčkou řeší svízelnou životní situaci.

Senioři se v takových situacích často stydí požádat o pomoc rodinu. Je to však lepší než nechat dluhy narůstat. Pokud se situace podchytí již z počátku, je to pro všechny zúčastněné jednodušší.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak opravit popraskaný porcelán

Pozorujete na svém oblíbeném hrníčku drobné prasklinky? Jemně popraskaný porcelán lze následujícím trikem opravit. Vložte popraskaný hrnek do hrnce s mlékem…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 24.09.2023

Dnes 24.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 25.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 23.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies