Studie: Senioři jsou náchylnější k opakované nákaze koronavirem

Štítky: | Zdraví | studie | koronavir | covid |
24.03.2021 | komentářů: 0
Studie: Senioři jsou náchylnější k opakované nákaze koronavirem

Protilátky po prodělaném onemocnění Covid-19 většinu lidí určitou dobu chrání před opětovnou nákazou. Jak však ukázala dánská studie zveřejněná v lékařském časopise Lancet, neplatí to bohužel pro seniory starší 65 let. Informoval o tom web novinky.cz.

Přítomnost protilátek je pro mnohé vyléčené z koronaviru dobrým znamením. Studie provedená v roce 2020 v Dánsku dokonce uvádí, že lidé mladší 65 let jsou chráněni před opakovanou nákazou až z 80 procent. Neplatí to však u lidí nad 65 let. V této skupině je chráněno před opakovanou nákazou pouhých 47 procent.

Výzkum prováděl dánský Státní institut pro séra a Kodaňská univerzita spolu Evropským střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí ve Švédku. Autoři výzkumu zároveň zdůraznili, že nenašli žádné důkazy, že by ochrana po půl roce od prodělání nemoci covid-19 nějak klesala. „Naše studie potvrzuje to, co jiné naznačovaly. Opakovaná nákaza covidem je vzácná u mladších zdravých lidi, ale u straších je velké riziko, že jej chytí znovu,“ uvedl jeden z autorů Steen Ethelberg z dánského institutu.

Důležitá je prevence a dodržování opatření

„Protože u starších lidí je pravděpodobnější, že u nich nastanou symptomy vážného průběhu a bohužel i smrt, naše zjištění ukazují, jak důležité je zavádět opatření na ochranu straších při pandemii,“ prohlásil Ethelberg. Výsledky podle něj také ukazují, jak důležité je, aby lidé dodržovali zavedená opatření, která je i ostatní udrží v bezpečí, a to i v případě, že onemocnění již překonali.

„Všechna tato data potvrzují, že u SARS-CoV-2 se nemusí naplnit naděje na vytvoření kolektivní imunity prostřednictvím vzájemného přirozeného nakažení a že trvalým řešením je globální očkovací program s vysoce účinnými vakcínami,“ dodali recenzenti Rosemary Byotonová a Dainel Altman londýnské Imperial College.

Studie podle webu novinky vycházela z analýzy dat získaných v rámci dánské národní testovací strategie, během níž bylo v roce 2020 testováno 69 procent obyvatel, tedy asi čtyři miliony lidí. PCR testy zdarma jsou jedním ze sloupů boje s covidem v zemi.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Chcete, aby vám prádlo ze sušičky vonělo?

Nastříhejte si kousky látky na čtverečky 20x20. Naskládejte do dózy. Do octa přidejte oblíbený esenciální olej a přelijte jím ubrousky. Používejte 1 kus na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.08.2021

Dnes 04.08 svátek slaví:
Miluše

Zítra 05.08 svátek slaví:
Dominik

Včera 03.08 svátek slavil:
Gustav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace