Vakcína AstraZeneca by u seniorů mohla být méně účinná

Štítky: | koronavir | covid |
02.02.2021 | komentářů: 0
Vakcína AstraZeneca by u seniorů mohla být méně účinná

Vakcína proti koronaviru od firmy AstraZeneca by do Evropy měla dorazit v průběhu února. Existují však spekulace o její účinnosti pro občany starší 65 let. Pokud by se tyto zprávy ukázaly jako pravdivé, bylo by vhodnější očkovat seniory jiným typem vakcín.

„Pokud je to opravdu tak, že v přímém srovnání je některá vakcína prokazatelně lepší a má vyšší účinnost, tak jasně, že by se měla používat u seniorů spíše ta,“ uvedl pro novinky imunolog Václav Hořejší. Zatím ale není jasné, zda látka od AstryZeneky má u seniorů nižší účinnost.

S informací přišly podle webu novinky německé noviny Handelsblatt a Bild s odkazem na vládní zdroje. Podle nich je účinnost této očkovací látky u lidí starších 65 let pouze osm procent. To výrobce však důrazně odmítl s tím, že nízká účinnost je pouze po podání první ze dvou dávek. Bild nicméně dodal, že Německo tuto vakcínu pro očkování seniorů nepoužije.

Vhodná pouze pro mladší?

„Podle zatím předběžných informací se může stát, že by vakcína získala registraci, která by byla v podstatě omezena na věkovou kategorii do 55 let,“ uvedl pro novinky Prymula s tím, že zatím se ovšem jedná o předběžná tvrzení. V tuzemsku používané očkovací látky uvádějí účinnost nad 90 procent. Problematická vakcína AstraZeneca se pohybuje okolo 70 procent a Česku by měla poskytnout tři miliony dávek.

O tom, jakými vakcínami se budou v Česku očkovat senioři zatím není jasno.  „O tom bude ještě řeč. Musíme se podívat na to, jaká je konkrétní účinnost v jednotlivých věkových kategoriích,“ uvedl Prymula a doplnil, že v současnosti užívané vakcíny od Pfizeru a Moderny jsou u starších občanů velmi účinné.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyrobte si přírodní odpuzovač komárů

Věděli jste, že komáři nesnášejí vůni kopru? Můžete si tak vyrobit přírodní odpuzovač komárů, Stačí svařit lžíci kopru v šálku vody, pak nechat vychladnout…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.12.2023

Dnes 01.12 svátek slaví:
Iva

Zítra 02.12 svátek slaví:
Blanka

Včera 30.11 svátek slavil:
Ondřej

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies