Senioři mají být proti covidu naočkovaní do března

Štítky: | Zdraví | koronavir | covid |
13.01.2021 | komentářů: 0
Senioři mají být proti covidu naočkovaní do března

Zdravotníci, kteří se starají o covidové pacienty, senioři a zaměstnanci domovů pro seniory by měli být jako prioritní skupiny naočkováni nejpozději v březnu. Jde téměř o 600 tisíc lidí. Zbytek lidí se k vakcíně dostane až v létě. Informoval o tom web novinky.cz.

Očkování proti onemocnění covid-19 má mít čtyři fáze. V první fázi se počítá s tím, že nejpozději do konce března se stihnou naočkovat zdravotníci, kteří se starají o covidové pacienty, dále senioři v sociálních zařízeních, pracovníci v sociálních zařízeních a také lidé starší 80 let. Důraz se bude klást na věk či celkový zdravotní stav pacienta.

Rozhodující pro rychlost očkování bude zejména dostupnost vakcíny. „To bude v budoucích měsících limitovat rychlost očkování,” uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Mladí a zdraví lidé by mohli přijít na řadu spíše až v létě. Do konce léta by se mohlo stihnout podle Blatného naočkovat zhruba pět milionů lidí.

Je třeba se registrovat

Kvůli očkování vznikne centrální rezervační systém. Senioři starší 80 let si budou moci termín očkování rezervovat již od 15. ledna, lidé, kteří nepatří do prioritních skupin, pak od 1. února. Systém bude fungovat podobně jako rezervační systém pro plošné antigenní testování.

Při registraci termínu bude nutné uvést věk, zaměstnání a případné zdravotní problémy. V případě požadavku na přednostní očkování pro lidi patřící k některé z prioritních skupin, bude nutné žádost podložit potvrzením o zaměstnání či služebním průkazem.

„Tím, že se přihlásíte, vyjádříte svobodnou vůli, že se chcete nechat očkovat. Následně je vám přidělena priorita,” vysvětlil Blatný. Pro rezervaci termínu bude kromě systému sloužit i linka 1221.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.



Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálí vás žáha?

Pokud zní odpověď ano,  nakrájejte si syrový celer na jemné plátky a pochroupejte - pálení vás přejde do 10 minut. Nebo nasypte do skleničky půl lžičky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.12.2022

Dnes 04.12 svátek slaví:
Barbora

Zítra 05.12 svátek slaví:
Jitka

Včera 03.12 svátek slavil:
Svatoslav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies