Trápí vás podzimní nachlazení? Pomoci vám může rýmovník
Déšť, sychravo, zima, nestálost a nepředvídatelnost počasí. Takový je podzim. Právě kvůli těmto jeho vlastnostem v tomto období mnoho lidí trpí nachlazením a především rýmou. I když většinou nejde o vážnou nemoc, může nám velmi znepříjemnit život. Pomoci proti ní nám pak může rostlina zvaná rýmovník.
Kapesníky poházené po celém bytě, zázvorový čaj s medem, červený nos a špatné dýchání. To jsou jen některé důsledky rýmy, která dokáže velice znepříjemnit život. Pokud klasické čaje a kapky z lékárny nezabírají, je na čase vyzkoušet rostlinku Plectranthus argentatus zvanou též rýmovník. Tento druh se u nás většinou pěstuje jako pokojová rostlina. Původně jde však o australský keř.
Rýmovník obsahuje vonné silice, díky kterým příjemně voní (podobně jako eukalyptus). Kromě toho jsou v něm obsaženy i omega-6 mastné kyseliny a vitamíny A a C. Svůj název získal oprávněně, jelikož účinně bojuje právě proti rýmě, nachlazení a bolestech v krku. Pomoci by měl také astmatikům, při bolestech hlavy, ekzémech, horečce či problémech trávicího ústrojí. Rovněž působí proti stresu.
Všestranný pomocník
Čtete také
Z listů můžete snadno připravit čaj, nebo odvar, který lze inhalovat. Pomoci a ulevit vám může i pouhé rozmělnění listu v ruce a následné čichání. List si navíc můžete nechat například i v kapse a čichat k němu během dne dle potřeby, jelikož voní velmi dlouho. Možnosti využití jsou však mnohem širší. Použít ho je možné například i v kuchyni. Dochutit s ním můžete maso či polévku. Pokud vás trápí moli, pomoci vám rýmovník může i s nimi.
Co se týče pěstování je rýmovník velmi nenáročný. Nejlépe se mu u nás daří právě v pokojích, jelikož nesnáší mrazy a přímé slunce. Pokud jej navíc budete pěstovat doma, po nějaké době zjistíte, že se vám lépe dýchá.
Zdroj foto: wikimedia.org
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.