Při péči o zrak nezapomínejte na vitamín A a odpočinek

Štítky: | Zdraví | kondice |
06.09.2017 | komentářů: 0
Při péči o zrak nezapomínejte na vitamín A a odpočinek

Zrak - jeden ze smyslů, kterým vnímáme až 80 procent podnětů z okolí. S přibývajícím věkem se kvalita zraku snižuje. Málokdo však ví, jak se správně o své oči starat a že je lze i posilovat.

Samozřejmostí jsou pravidelné kontrolní prohlídky u lékaře. Ty se doporučují zejména lidem starším čtyřiceti let, jelikož na problémy se zrakem a onemocnění očí nemusí upozorňovat žádné dlouhodobější příznaky. Vadu se z počátku snaží vykompenzovat oči samy, a proto si zhoršení nemusíme hned všimnout.

Abyste své oči podpořili, měli byste do svého jídelníčku zařadit zejména vitamín A. Ten se nachází například v másle, plnotučném mléce, smetaně a sýrech. Vaším očím pomohou také žlutooranžově zbarvené druhy ovoce a zeleniny a to díky obsahu beta-karotenu. Dodržujte také dostatečnou vzdálenost od monitorů počítačů a televize, která je 40 - 70 centimetrů v závislosti na velikosti obrazovky. Neměli byste také podléhat dlouhému a souvislému sledování bez přestávky. A celkově dopřejte svému zraku odpočinek.

Posilujte oční svaly

Další z možností, jak své oči preventivně ochránit, je podle webu i-senior.cz také metoda posilování očních svalů, při které se nejprve podíváte rovně před sebe a desetkrát až patnáctkrát zamrkáte. Poté oči zavřete a kroužete s nimi ve směru hodinových ručiček. Po chvíli zase na druhou stranu.

Poté se podívejte co nejvíce do prava a následně do leva, aniž byste při tom hýbali hlavou. Nakonec si vezměte tužku a držte ji asi čtyřicet centimetrů před obličejem. Pomalu ji přibližujte až na vzdálenost deset centimetrů a stále sledujte její špičku. Mezi cviky si dělejte pauzy.

Zdroj foto: pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyrobte si přírodní odpuzovač komárů

Věděli jste, že komáři nesnášejí vůni kopru? Můžete si tak vyrobit přírodní odpuzovač komárů, Stačí svařit lžíci kopru v šálku vody, pak nechat vychladnout…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 25.06.2022

Dnes 25.06 svátek slaví:
Ivan

Zítra 26.06 svátek slaví:
Adriana

Včera 24.06 svátek slavil:
Jan

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace