Při péči o zrak nezapomínejte na vitamín A a odpočinek

Štítky: | Zdraví | kondice |
06.09.2017 | komentářů: 0
Při péči o zrak nezapomínejte na vitamín A a odpočinek

Zrak - jeden ze smyslů, kterým vnímáme až 80 procent podnětů z okolí. S přibývajícím věkem se kvalita zraku snižuje. Málokdo však ví, jak se správně o své oči starat a že je lze i posilovat.

Samozřejmostí jsou pravidelné kontrolní prohlídky u lékaře. Ty se doporučují zejména lidem starším čtyřiceti let, jelikož na problémy se zrakem a onemocnění očí nemusí upozorňovat žádné dlouhodobější příznaky. Vadu se z počátku snaží vykompenzovat oči samy, a proto si zhoršení nemusíme hned všimnout.

Abyste své oči podpořili, měli byste do svého jídelníčku zařadit zejména vitamín A. Ten se nachází například v másle, plnotučném mléce, smetaně a sýrech. Vaším očím pomohou také žlutooranžově zbarvené druhy ovoce a zeleniny a to díky obsahu beta-karotenu. Dodržujte také dostatečnou vzdálenost od monitorů počítačů a televize, která je 40 - 70 centimetrů v závislosti na velikosti obrazovky. Neměli byste také podléhat dlouhému a souvislému sledování bez přestávky. A celkově dopřejte svému zraku odpočinek.

Posilujte oční svaly

Další z možností, jak své oči preventivně ochránit, je podle webu i-senior.cz také metoda posilování očních svalů, při které se nejprve podíváte rovně před sebe a desetkrát až patnáctkrát zamrkáte. Poté oči zavřete a kroužete s nimi ve směru hodinových ručiček. Po chvíli zase na druhou stranu.

Poté se podívejte co nejvíce do prava a následně do leva, aniž byste při tom hýbali hlavou. Nakonec si vezměte tužku a držte ji asi čtyřicet centimetrů před obličejem. Pomalu ji přibližujte až na vzdálenost deset centimetrů a stále sledujte její špičku. Mezi cviky si dělejte pauzy.

Zdroj foto: pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Chcete, aby vám prádlo ze sušičky vonělo?

Nastříhejte si kousky látky na čtverečky 20x20. Naskládejte do dózy. Do octa přidejte oblíbený esenciální olej a přelijte jím ubrousky. Používejte 1 kus na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.06.2023

Dnes 04.06 svátek slaví:
Dalibor

Zítra 05.06 svátek slaví:
Dobroslav

Včera 03.06 svátek slavil:
Tamara

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies