V boji s Alzheimerovou chorobou pomáhají české testy

Štítky: | Alzheimerova nemoc |
02.04.2018 | komentářů: 0
V boji s Alzheimerovou chorobou pomáhají české testy

Zapomínání - hlavní projev obávané Alzheimerovy nemoci. Neustále probíhají mnohé výzkumy a zdokonaluje se její léčba a zeména metody včasného odhalení. Zapojili se i čeští vědci v pilotním projektu časné diagnostiky Alzheimerovy demence a podobných neurodegenerativních poruch.

Čeští vědci přišly s výzkumem, který se snaží včas odhalit příznaky Alzheimerovy choroby. „Hlavní myšlenkou je, že pravidelná preventivní prohlídka u praktického lékaře bude u seniorů rozšířena o krátký test paměti. V případě jeho nezvládnutí bude senior podrobněji vyšetřen, aby byly vyloučeny i jiné možné příčiny zhoršení paměti, například deprese nebo některé poruchy látkové přeměny,“ vysvětlila pro novinky Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno a předsedkyně Institutu sociálních a zdravotních strategií.

Výzkum vytvořil a zorganizoval Institut sociálních a zdravotních strategií ve spolupráci s brněnským magistrátem, Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity a Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Zapojili se do něj i mnozí lékaři, kteří otestovali 875 seniorů. Test jich nezvládlo 94, z nich byla hned u 33 nově diagnostikována počínající demence.

Zvládnete namalovat hodiny?

Jednoduché testy si můžete vyzkoušet i doma. Zkusit můžete například postupně odečítat číslo sedm od stovky či si nakreslit ciferník hodin s vyznačenými číslicemi. „Metodou, jak komunikovat se seniorem s demencí, je takzvané zpřítomnění, tedy pomocí aktuálně dostupných a seniorovi pochopitelných důkazů a argumentů ho vrátit do reality,“ doplnila profesorka Hana Matějovská Kubešová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 11.05.2021

Dnes 11.05 svátek slaví:
Svatava

Zítra 12.05 svátek slaví:
Pankrác

Včera 10.05 svátek slavil:
Blažena

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace