V léčbě alzheimera by mohla pomoc látka z mořských řas

Štítky: | Zdraví | Alzheimerova nemoc | demence |
19.10.2023 | komentářů: 0
V léčbě alzheimera by mohla pomoc látka z mořských řas

Homotaurin - látka nacházející se v některých druzích mořských řas by mohla pomoci předcházet a pomáhat při léčbě Alzheimerovy choroby. Na výzkumu pracují vědci z Brna a léčivý přípravek by mohl být pacientům dostupný již v roce 2025. Informoval o tom web novinky.cz.

Jedná se vlastně o válku na úrovni buněk. Demenci totiž způsobuje apolipoprotein E (ApoE), který je i v mozkové tkáni. Má tři varianty, z nichž chorobu způsobuje ApoE4, který se dědí. Protein se začne v nervové tkáni hromadit, což vede ke ztrátě paměti a ke stavu, kdy se člověk není schopen sám o sebe postarat.

„Objevili jsme molekulární podstatu nežádoucího hromadění tohoto apolipoproteinu a současně jsme ukázali způsob, jak je možné toto hromadění ApoE potlačit potenciálním léčivem, které je již v pokročilé fázi klinického testování,“ řekl Právu molekulární biolog Martin Marek z Loschmidtových laboratoří centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zároveň působí v Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC), které je pracovištěm Fakultní nemocnice u sv. Anny a lékařské fakulty univerzity.

Výzkum prokázal, že derivát aminokyselin homotaurin potlačuje nežádoucí hromadění ApoE4 a obnovuje jeho původní funkce. K experimentům použili minimozečky neboli mozkové organoidy vypěstované z buněk pacientů s alzheimerem. „V dalších studiích se chceme zaměřit na podrobné mapování změn, které homotaurin v lidském mozku způsobuje,“ uvedla k dalšímu směru výzkumu buněčná bioložka Dáša Bohačiaková z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Aby se slanina tolik nekroutila

Potřebujete opéct pár plátků anglické slaniny? A nechcete, aby se slanina na pánvičce příliš nekroutila. Než se dáte do opékání, vložte jednotlivé plátky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.12.2023

Dnes 05.12 svátek slaví:
Jitka

Zítra 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Včera 04.12 svátek slavil:
Barbora

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies