Vnímání odchodu do penze se u žen a mužů liší

Štítky: | odchod do důchodu |
05.02.2020 | komentářů: 0
Vnímání odchodu do penze se u žen a mužů liší

Vnímání odchodu do penze se v ženském a mužském pojetí velice často liší. Zatímco budoucí seniorky se těší na trávení volného času s vnoučaty, v lázních či při provozování koníčků. Senioři však jejich nadšení mnohdy nesdílejí.

 „Když jsem nastoupil do penze, první rok jsem prožil jako v mlze. Já ani nejezdil na chalupu, přitom jsem se těšil, že tam budu penzi trávit. Já jsem dlouho spal, pak jsem bloumal po bytě, zašel jsem nakoupit a čekal jsem, až žena přijde z práce. Vlastně se divím, že se mnou vydržela. Stal se zem mě unavený, mrzutý dědek. Až další roky začaly být lepší,“ uvedl pro web i60 jednasedmdesátiletý Pavel.

Podle psychologů je podstatnější, než zda se jedná o muže či ženu, to, jak člověk žil v době před odchodem do penze. „Pokud člověk neměl zájmy, přátele, prostě jiné zázemí než to vázané na práci, pak bude pravděpodobně trpět, až jeho organismu dojde, že důchod není dovolená,“ uvedl psycholog Jan Svoboda. A dodal, že lidé, kteří říkají, že se těší na důchod, jsou zpravidla ti, kteří mají plán, co budou dělat, tedy těší se na životní změnu.

Je však pravdou že právě muži jsou ti, kteří po odchodu do penze častěji vyhledávají lékařskou pomoc, jelikož časem propadají beznaději, pocitu méněcennosti a zbytečnosti. Čím vyšší postavení muž v zaměstnání měl, tím je tento fenomén pravděpodobnější.

Důležitá je příprava

Pomoci může i to, že se člověk na změnu životní role začne připravovat dopředu. Samozřejmě se zde nebavíme pouze o ušetřených financích.  Velice důležitá je i psychická příprava. Budoucí senior by si měl představit, jaké to po odchodu z práce bude. Co by chtěl dělat, jakým koníčkům se věnovat. Pokud to nejde, je to první známka toho, že přechod do důchodu bude pro daného jedince obtížnější.

Je však třeba si uvědomit, že úvahy nad životem v penz neznamenají, že život pro daného člověka skončil. Čím dříve se těmito úvahami budeme zabývat, tím lépe. Můžeme se tak lépe připravit jak po psychické, tak i finanční stránce.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálení svíček má svá pravidla

Vánoce bez svíček si představit neumíme a aby to neskončilo požárem, je třeba dodržovat pravidla. Dejte je na nehořlavou podložku a dál od hořlavých…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.10.2022

Dnes 01.10 svátek slaví:
Igor

Zítra 02.10 svátek slaví:
Olivie, Oliver

Včera 30.09 svátek slavil:
Jeroným

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies