Zdravotní postižení se týká téměř poloviny seniorů

Štítky: | studie |
26.01.2020 | komentářů: 0
Zdravotní postižení se týká téměř poloviny seniorů

Na stará kolena invalidou. Toto zvolání je bohužel mezi českými seniory založené na pravdě. Stále více dříve narozených se potýká s určitým zdravotním omezením či invaliditou. Odborníci z českého statistického úřadu uvedli, že se tento problém týká téměř poloviny seniorů.

V tuzemsku se se zdravotními komplikacemi potýká celkem 1 milion 152 tisíc lidí. „Jde o osoby, které jsou kvůli zdravotním problémům dlouhodobě omezeny v běžných činnostech anebo mají přiznaný invalidní důchod, pobírají příspěvky na péči či mobilitu nebo vlastní průkaz osoby se zdravotním postižením,“ vysvětluje pro web i60 Helena Chodounská ze statistického úřadu.

Počet osob se zdravotním postižením v populaci roste samozřejmě i s věkem. U mladých mezi 15 a 24 lety tvoří 2 %, v kategorii seniorů nad 75 let už je mezi zdravotně postiženými skoro polovina. Při podrobnějším zkoumání zjistíme, že tři čtvrtiny zdravotně postižených jsou starší 55 let a lidé přes 75 let tvoří třetinu ze všech zdravotně postižených. Mírně přitom převažují ženy, což je dáno i jejich větším zastoupením ve starších věkových skupinách.

Omezení jsou zapříčiněna například i vrozenými vadami, z 85 % však jde o následek onemocnění. Úraz je příčinou v 12 %. Kompenzační pomůcky podle zjištění průzkumu používá pouhých 54 % zdravotně postižených. Tři procenta z nich pomůcku nemají, ale potřebovali by ji, 16 % by potřebovalo pomůcku další nebo jinou. Celkem tak chybí kompenzační pomůcky zhruba 220 tisícům zdravotně postižených.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak opravit popraskaný porcelán

Pozorujete na svém oblíbeném hrníčku drobné prasklinky? Jemně popraskaný porcelán lze následujícím trikem opravit. Vložte popraskaný hrnek do hrnce s mlékem…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.06.2023

Dnes 04.06 svátek slaví:
Dalibor

Zítra 05.06 svátek slaví:
Dobroslav

Včera 03.06 svátek slavil:
Tamara

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies