Kolonoskopie vám může zachránit život

Štítky: | Zdraví |
04.05.2018 | komentářů: 0
Kolonoskopie vám může zachránit život

Nejnovější vědecká studie z USA potvrdila, že vyšetření tlustého střeva výrazně snižuje riziko úmrtí na rakovinu. Takové vyšetření neboli kolonoskopii mohou v tuzemsku zdarma preventivně podstoupit lidé starší 55 let.

„Preventivní kolonoskopie zachraňuje lidské životy,“ zdůraznil pro server Medscape Medical News lékař Jeffrey Meyerhardt z Institutu rakoviny Dana-Faber v americkém Bostonu. Podle posledního průzkumu klesá díky vyšetření úmrtnost na rakovinu tlustého střeva o 61 procent.Informoval o tom web i60.

Faktory ovlivňující tato čísla jsou však mnohem komplexnější. Například se vědci také domnívají, že úspěšnost kolonoskopie se odvíjí od dovedností lékaře. Podobný výzkum v Německu totiž prokázal, že výsledky jsou lepší, pokud kolonoskopii provádí gastroeneterolog s vysokou mírou odborných zkušeností. 

Stěžejní je prevence

„Jasně uznáváme důležitost vysoce kvalitního endoskopisty, “ potvrdil profesor a vedoucí gastroenterologie na East Virginia Medical School v Norfolku David A. Johnson. Nejdůležitější však samozřejmě je nezanedbávat prevenci včetně skríningových programů. V tuzemsku na nádory střeva každoročně zemře kolem 3,5 tisíce.

„Pojišťovny lidem posílají pozvánky k preventivnímu vyšetření. Během posledních dvou let zdravotní pojišťovny pozvaly na prevenci adresně 3,7 milionu lidí, k vyšetření se ale nakonec vydala jenom třetina z nich,“ upřesnil portálu i60 šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 21.01.2019

Dnes 21.01 svátek slaví:
Běla

Zítra 22.01 svátek slaví:
Slavomír

Včera 20.01 svátek slavil:
Ilona

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2019 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace