Kolonoskopie vám může zachránit život

Štítky: | Zdraví |
04.05.2018 | komentářů: 0
Kolonoskopie vám může zachránit život

Nejnovější vědecká studie z USA potvrdila, že vyšetření tlustého střeva výrazně snižuje riziko úmrtí na rakovinu. Takové vyšetření neboli kolonoskopii mohou v tuzemsku zdarma preventivně podstoupit lidé starší 55 let.

„Preventivní kolonoskopie zachraňuje lidské životy,“ zdůraznil pro server Medscape Medical News lékař Jeffrey Meyerhardt z Institutu rakoviny Dana-Faber v americkém Bostonu. Podle posledního průzkumu klesá díky vyšetření úmrtnost na rakovinu tlustého střeva o 61 procent.Informoval o tom web i60.

Faktory ovlivňující tato čísla jsou však mnohem komplexnější. Například se vědci také domnívají, že úspěšnost kolonoskopie se odvíjí od dovedností lékaře. Podobný výzkum v Německu totiž prokázal, že výsledky jsou lepší, pokud kolonoskopii provádí gastroeneterolog s vysokou mírou odborných zkušeností. 

Stěžejní je prevence

„Jasně uznáváme důležitost vysoce kvalitního endoskopisty, “ potvrdil profesor a vedoucí gastroenterologie na East Virginia Medical School v Norfolku David A. Johnson. Nejdůležitější však samozřejmě je nezanedbávat prevenci včetně skríningových programů. V tuzemsku na nádory střeva každoročně zemře kolem 3,5 tisíce.

„Pojišťovny lidem posílají pozvánky k preventivnímu vyšetření. Během posledních dvou let zdravotní pojišťovny pozvaly na prevenci adresně 3,7 milionu lidí, k vyšetření se ale nakonec vydala jenom třetina z nich,“ upřesnil portálu i60 šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vlažná voda s citronem dělá zázraky

Víte že, sklenka vlažné vody s citronem po ránu je doslova zázrak? Vyčistí trávicí trakt, zvýší imunitu, dodá vitamín C, vyčistí pleť a vymaže vrásky, čistí…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 20.02.2020

Dnes 20.02 svátek slaví:
Oldřich

Zítra 21.02 svátek slaví:
Lenka

Včera 19.02 svátek slavil:
Patrik

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace