Češi žijí dlouho, nedbají však na zdraví

Štítky: | Zdraví |
03.05.2019 | komentářů: 0
Češi žijí dlouho, nedbají však na zdraví

Průměrný věk české populace se díky kvalitě zdravotnické péče stále zvětšuje. Problémem však je, že ve vyšším věku tráví lidé svůj čas v nemocnicích, lázních a ordinacích lékařů. Pomohlo by zejména to, kdyby Češi přehodnotili svůj kladný vztah k alkoholu a nezdravým jídlům. Podzim života by pak strávili mnohem kvalitněji.

Změnit svůj životní styl by měli zejména Češi, kteří nechtějí v pozdějších letech řešit zbytečné zdravotní komplikace. Tyto informace podle webu novinky vyplývají z výzkumu demografky Dany Hübelové z brněnské Mendelovy univerzity, která dala do souvislostí data o prodlužování života u populace v Česku s dalšími důležitými faktory.

Například muži se v ČR v roce 2000 dožívali 71,6 roku, v roce 2016 to bylo již 76,2 roku. U žen se v tomto období délka života zvýšila ze 78,5 na 82,1 roku. Tím však pozitivní zprávy končí. Česká populace totiž nedbá na zdravý životní styl a proto jsou ordinace lékařů plné seniorů.

Zhoršení kvality života

Mnohem delší je výčet záporných dat, která Čechům zhoršují kvalitu života. Naši populaci podle odborníků trápí nadměrná konzumace alkoholu. V Evropě jsou většími pijáky jen Litevci, přičemž 600 000 Čechů patří do kategorie rizikových pijáků. V ČR kouří pětina populace, přičemž ve Švédsku je to devět a na Islandu nebo ve Finsku kolem 11 procent obyvatel.

Dietologové se také shodují, že tradiční česká jídla jako řízky, špek a podobné tučné potraviny hrají velkou roli, stejně jako averze vůči ovoci a zelenině. V nedávno uspořádané anketě zaměřené na oblibu ovoce a zeleniny v Evropě téměř polovina Čechů uvedla, že zeleninu nebo ovoce nekonzumuje vůbec. Něco takového přiznala jen pětina Britů a Portugalců a pouhých 16 procent Belgičanů. Výsledkem toho je nadváha české populace. Ta trápí téměř pětinu obyvatel republiky.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Věděli jste, že oční kapky mohou být i nebezpečné?

Oční kapky vydrží po otevření jen 4 týdny, poté je už nepoužívejte! Dostanou se do nich bakterie a ty byste si zanesly do oka. Ušní kapky vydrží o něco déle…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 30.09.2022

Dnes 30.09 svátek slaví:
Jeroným

Zítra 01.10 svátek slaví:
Igor

Včera 29.09 svátek slavil:
Michal

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies