Češi žijí dlouho, nedbají však na zdraví

Štítky: | Zdraví |
03.05.2019 | komentářů: 0
Češi žijí dlouho, nedbají však na zdraví

Průměrný věk české populace se díky kvalitě zdravotnické péče stále zvětšuje. Problémem však je, že ve vyšším věku tráví lidé svůj čas v nemocnicích, lázních a ordinacích lékařů. Pomohlo by zejména to, kdyby Češi přehodnotili svůj kladný vztah k alkoholu a nezdravým jídlům. Podzim života by pak strávili mnohem kvalitněji.

Změnit svůj životní styl by měli zejména Češi, kteří nechtějí v pozdějších letech řešit zbytečné zdravotní komplikace. Tyto informace podle webu novinky vyplývají z výzkumu demografky Dany Hübelové z brněnské Mendelovy univerzity, která dala do souvislostí data o prodlužování života u populace v Česku s dalšími důležitými faktory.

Například muži se v ČR v roce 2000 dožívali 71,6 roku, v roce 2016 to bylo již 76,2 roku. U žen se v tomto období délka života zvýšila ze 78,5 na 82,1 roku. Tím však pozitivní zprávy končí. Česká populace totiž nedbá na zdravý životní styl a proto jsou ordinace lékařů plné seniorů.

Zhoršení kvality života

Mnohem delší je výčet záporných dat, která Čechům zhoršují kvalitu života. Naši populaci podle odborníků trápí nadměrná konzumace alkoholu. V Evropě jsou většími pijáky jen Litevci, přičemž 600 000 Čechů patří do kategorie rizikových pijáků. V ČR kouří pětina populace, přičemž ve Švédsku je to devět a na Islandu nebo ve Finsku kolem 11 procent obyvatel.

Dietologové se také shodují, že tradiční česká jídla jako řízky, špek a podobné tučné potraviny hrají velkou roli, stejně jako averze vůči ovoci a zelenině. V nedávno uspořádané anketě zaměřené na oblibu ovoce a zeleniny v Evropě téměř polovina Čechů uvedla, že zeleninu nebo ovoce nekonzumuje vůbec. Něco takového přiznala jen pětina Britů a Portugalců a pouhých 16 procent Belgičanů. Výsledkem toho je nadváha české populace. Ta trápí téměř pětinu obyvatel republiky.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 26.01.2021

Dnes 26.01 svátek slaví:
Zora

Zítra 27.01 svátek slaví:
Ingrid

Včera 25.01 svátek slavil:
Miloš

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace