Domácí péče je pro seniory přínosem

Štítky: | Zdraví |
24.04.2019 | komentářů: 0
Domácí péče je pro seniory přínosem

Ke staří bohužel mnohdy patří i zhoršení zdravotního stavu. Když už je třeba se o nemocného prarodiče či rodiče starat, je pro něj vždy mnohem lepší domácí péče. Mnohé studie prokazují, že nemocný člověk se v domácím prostředí zotavuje lépe a rychleji.

Většina vážně nemocných chce zůstat v domácím prostředí, které může pomoci dřívějšímu uzdravení. Někde se péče o nemocného ujmou příbuzní, spousta lidí ovšem takovou možnost nemá. Opustit práci a na plný úvazek se věnovat nemocnému si nemůže dovolit každý. Jde navíc o velmi náročnou práci.

 „Je třeba si uvědomit, že péče o umírajícího nebo závažně nemocného je v podstatě nepřetržitá. Existují agentury, které vám za peníze poskytnou ošetřovatelku, tedy člověka, který obvykle nemá zdravotní vzdělání, třeba i na 24 hodin, ale je to poměrně finančně náročné. Cena se pohybuje kolem 200 korun za hodinu,“ uvedla pro web i60 onkoložka Petra Garnolová, která provozuje agenturu domácí péče a hospic Péče doma.

Nový příspěvek pro členy rodiny

Lidé, kteří chtějí doma pečovat o své blízké po propuštění z nemocnice, mohou od letošního 1. června zažádat o ošetřovné. Dávka se poskytuje na tři měsíce. O blízké příbuzné nyní pečuje 300 tisíc lidí, očekává se, že dávku využije asi desetina z nich. „Ošetřovné“ je vlastně pokrytí doby, která následuje po propuštění z nemocnice, například po vážném úrazu nebo nemoci. O potřebě péče rozhoduje ošetřující lékař lůžkového zařízení, který vyplní tiskopis. Ten se doručí zaměstnavateli spolu s vyplněnou žádostí a písemným souhlasem ošetřované osoby.

Žádost pak zaměstnavatel odešle na okresní správu sociálního zabezpečení. Nárok vzniká v případě, jestliže hospitalizace trvá alespoň sedm dní a nemocného je třeba ošetřovat nejméně dalších 30 dnů. Poskytnutá dávka je zařazena do systému pojistného a odpovídá zhruba nemocenské (náhrada příjmů ve výši 60procentního denního vyměřovacího základu). Zákon určuje poměrně široký okruh osob, které mohou tuto dávku čerpat. Členové rodiny se během tří měsíců mohou i vystřídat, avšak vždy po celých dnech.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 06.12.2023

Dnes 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Zítra 07.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 05.12 svátek slavil:
Benjamín

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies