Čtyři nové taktiky šmejdů

05.06.2015 | komentářů: 0
Čtyři nové taktiky šmejdů

Dokumentární film Silvie Dymákové v roce 2013 naučil českou žurnalistiku nové slovo: šmejdi. Označil jím podvodníky, kteří na předváděcích akcích seniorům nutí předražené nekvalitní zboží. Dokument končí optimisticky a opravdu otevřel širokou veřejnou diskuzi o poctivosti a nepoctivosti v podnikání. Avšak po téměř dvou letech od uvedení se zjišťuje, že podvodníků přibývá, byť se charakter předváděček a jiných podvodných praktik lehce proměnil.

Jak vypadají současné taktiky šmejdů? Na některé už web Na stará kolena upozornil, podvodníci jsou však stále vynalézavější.

1. Podvody na dálku: po internetu a telefonu
Eviduje se stále více případů, kdy šmejdi seniory kontaktují přes internet: emailem, nebo na sociálních sítích. Uzavřít nevýhodnou smlouvu je potom nutí po telefonu, přičemž se dopouští citového vydírání: vyhrožují předlužením a zcizením osobního majetku.
Podvody se rozmáhají i na seznamkách. Podvodník pod falešnou identitou naváže se svou obětí důvěrný vztah a poté se snaží získat peníze, například tvrzením, že má smrtelnou nemoc a potřebuje vysoké obnosy na léčbu.
Odborníci radí, aby nikdo na nevyžádané e-maily ani jiné zprávy od neznámých osob nereagoval. Dobrou prevencí proti podobným událostem je také pravidelná kontrola antiviru v počítači. O tom jak nenaletět při nákupu přes intenet přinesl web Na stará kolena zprávu v minulosti.
2. Podomní prodej
Šmejdi se daly i do podomního prodeje. Fakt, že mnoho měst využilo možnosti, kterou jim dává živnostenský zákon a podomní prodej zakázalo, nereskpektují. Využívají tak toho, že je velice obtížné nedodržování zákazu kontrolovat. Doporučuje se tedy, v případě že vás i přes zákaz podomní prodejce navštíví, neprodleně volat policii. Pokud ve vašem městě není tento způsob nabízení zboží zakázaný, nedoporučuje se s prodejcem vůbec mluvit, natož mu otvírat.
Prodejci totiž velice často vystupují pod jménem smyšlené společnosti a tvrdí například že poskytovatel energií, u kterého je spotřebitel přihlášen, zkrachoval. Podobně závažnou informaci by určitě nevyřizovali podomní prodejci, doporučuje se tedy s nimi vůbec nejednat, dokud si vše co říká, nepotvrdíte ze spolehlivých (oficiálních) zdrojů. Přečtěte si podrobnější popis nekalých praktik podomních prodejců.

3. Předváděcí akce v sídle firmy
I přes to že česká obchodní inspekce může nově předváděcí akce monitorovat bez zvláštních povolení, stále existují. Tentokrát ovšem šmejdi předváděčky přesouvají do sídel svých firem: to aby se vyhnuly 14 denní lhůtě na vrácení zboží bez udání, kterou ukládá zákon v případě, že není zboží prodáno na standartním místě – v kamenné prodejně. Potom je zákon bezmocný a zboží se již nedá vrátit. Mimoto šmejdi podvedenému spotřebiteli ani nedají ani doklad o koupi. Doporučení je stále stejné: na předváděcí akce nikdy nejezdit.
4. Slibují, že vrátí peníze
Novým, obvzláště nechutným trikem, jak dostat seniora na předváděcí akci je, že mu šmejdi slibují vrácení peněz z předchozích obchodů. Nic nikomu samozřejmě nevrátí, naopak: stejnou taktikou jako u předchozího prodeje ho donutí nakoupit nové zboží. Tvrdí při tom, že na vrácení peněz využívají dotací z Evropské unie. Žádný takový fond ovšem neexistuje. Na případné zaslání podobných návrhů se doporučuje nereagovat a na předváděcí akce rozhodně nejezdit.

Bezohlednost šmejdů už mnoho seniorů přivedla až k exekuci. Doporučuje se tedy, abyste se  u každé právní a finanční záležitosti poradili s někým spolehlivým. 
Zdroje: lidovky.cz, idnes.cz, coi.cz
zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.


Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 28.09.2022

Dnes 28.09 svátek slaví:
Václav

Zítra 29.09 svátek slaví:
Michal

Včera 27.09 svátek slavil:
Jonáš

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies