Dřívější penze pro náročné profese bude od příštího roku

30.04.2022 | komentářů: 0
Dřívější penze pro náročné profese bude od příštího roku

Pracovníci v náročných profesích mají od července příštího roku začít chodit do starobního důchodu dřív než ostatní, aniž by se jim krátila penze. Podle návrhu MPSV by se za každých 184 směn náročné práce měla hranice důchodového věku automaticky snížit o jeden měsíc. Informoval  tom web novinky.cz

Jde typicky o lidi pracující ve velkém hluku či ve vysoce prašném prostředí a na místech, kde hrozí poškození zdraví. Ti by mohli do penze odcházet až o pět let dříve. Za každých odpracovaných deset let se jim penze může posunout o rok. Dřívější odchod do penze by se tak měl týkat například dělníků v chemických výrobách, svářečů, brusičů či hutníků.

Vedle toho mají být zahrnuti i zdravotničtí záchranáři, tedy lékaři a řidiči záchranné služby, operátoři jejich středisek a také záchranáři Horské služby, sdělila Právu mluvčí MPSV Eva Davidová. Nárok na dřívější odchod do důchodu vznikne podle MPSV minimálně osmi až devíti tisícům lidí.

„Primárním cílem je umožnit dřívější odchod do starobního důchodu pro ty pracovníky, kteří vykonávají velmi náročnou práci a nejsou ji schopni zastávat až do doby dosažení důchodového věku,“ uvedla Davidová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Trápí vás nepříjemný zápach z úst?

Vyzkoušejte některou z přírodních metod, jak na příjemnější a svěží dech. Cucejte skořici. Má antiseptické účinky. Žvýkejte petržel. Je bohatá na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies