Láska prospívá v každém věku

Štítky: | vztahy |
22.02.2018 | komentářů: 0
Láska prospívá v každém věku

Láska kvete v každém věku. Toto rčení již platí opravdu dlouho a zamilovat se opravdu mohou lidé mladí i starší. Mít vedle sebe někoho druhého nám navíc v mnoha ohledech prospívá, o vztah je však nutné i pečovat.

„Pro každého může láska znamenat něco zcela jiného, protože to závisí na tom, jak je mozek jednotlivce sestaven či připraven a jak tyto pocity a myšlenky dokáže propojovat,” vysvětluje pro novinky neurolog MUDr. Martin Jan Stránský.

Velkou roli hraje ve vztahu i předchozí životní zkušenost a hlavně sebejistota. Pokud už lidé mají s láskou špatnou zkušenost, pak k novým vztahům obvykle nevěří, ale to neznamená, že by zamilovanost prožívali méně intenzivněji. „I v pokročilejším věku je možné psát sto zpráv denně někomu, koho milujeme, ale neumíráme, když toho druhého nevidíme celý den. Stejně tak to neznamená, že čím jsme starší, tím si umíme lépe vybrat partnera pro život,” upozorňuje Stránský.

Často se také stává, že po negativní zkušenosti zvolíme zcela odlišného partnera. „Jenže pro mozek jsou důležitější vzory zasunuté v pomyslných šuplících než to, co chceme. I když jsme tedy v padesáti rozumnější a zkušenější, výběr partnera rozhodně není jednodušší. Snad jen vzhledem k předchozím zkušenostem můžeme být ve vztahu spokojenější. Ovšem dokážeme-li ustoupit alespoň z některých svých představ a do vztahu zasunout něco, co je stejně důležité v mládí i v pozdějším věku, totiž toleranci,” dodává neurolog.

Líbejte se a mějte se rádi

Polibky hrají důležitou roli nejen při seznamování, ale i v dlouhodobých vztazích. „Oblasti rtů a jazyka jsou bohaté na nervová zakončení, a tudíž jsou velmi citlivou erotogenní zónou. Při líbání nezapojujeme jen hmat, ale i čich a chuť. A kombinace všech tří smyslů stimuluje v mozku děje, jejichž výsledkem je informace, zda toho druhého chceme, nebo ne,“ vysvětluje Stránský.

Polibky jsou ale důležité i pro harmonii v dlouhodobých vztazích. Líbání přispívá k upevňování emočních a hormonálních vazeb ve vztahu a vylučují se při něm takzvané hormony štěstí. A to především oxytocin, který je vnímán jako hlavní hormon určující hloubku vztahu mezi dvěma partnery.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Také vás štve ztuhlé máslo?

Jednoduchým trikem si po ránu můžeme se ztuhlým máslem pomoci. Do sklenice dáme horkou vodu a počkáme několik sekund. Vodu vylijeme a sklenku položíme dnem…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.12.2023

Dnes 05.12 svátek slaví:
Jitka

Zítra 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Včera 04.12 svátek slavil:
Barbora

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies