Partnerský vztah ve vyšším věku vyhledávají spíše muži

Štítky: | vztahy | sexuální život |
25.11.2021 | komentářů: 0
Partnerský vztah ve vyšším věku vyhledávají spíše muži

Sex, intimita a vztahy ve vyšším věku. To vše jsou témata, která jsou bohužel tabuizována. Jde však o běžnou a důležitou součást života každého z nás. Pro Český rozhlas se o tom rozpovídala terapeutka Jana Tamchynová.

Podle terapeutky Jany Tamchynové z BesNet Centra Praha je největším tabu téma sexu zralého věku. „Někdo se může před svými potomky stydět, že si chce ještě něco užít nebo po 50 letech přivést nového tatínka.“ V dospělých dětech pak může nový vztah evokovat obavy o zdraví seniora, ale i o dědictví. Uvedla to pro Český rozhlas.

Terapeutka tak celé rodině doporučuje komunikovat. „Z přítele a kamaráda může vztah přerůst do intimního vztahu a děti by svého rodiče měli umět pochopit. V 70 letech přece život nekončí. Naopak, pokud je senior aktivní, tak je to přece krásné,“ doplňuje.

Je zde genderový rozdíl

Ve stáří už sex nemá takovou prioritu jako dřív. „Je příjemné, když je. Hlavní roli má ale samotná intimita. Nevím o seniorovi, který by hledal vztah na jednu noc nebo měl zájem o krátkodobý flirt.“ Hledá se spíš „parťák“ na procházky a na povídání o zážitcích ze stejného sociokulturního prostředí. Ovdovělý muž se cítí opuštěný a hledá ženu-důvěrnici. Víc než žena stojí o vážný partnerský vztah. Ne o vztah pečovatelský.

Žena hledá jen rovnocenného partnera pro nová dobrodružství. Kamarádek má dost.Podle Tamchynové je v seniorském partnerství genderový rozdíl. Když totiž ovdoví žena, má pocit, že si konečně žije vlastní život, a nemá potřebu se o někoho zase starat. „A pokud nemá opravdu velkou touhu po novém partnerovi, stačí jí kamarádky.“ Pouhou kamarádku ale muž nehledá. „Muži chtějí mít ženy-důvěrnice.“

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Také občas zápasíte s pečícím papírem?

Pečící papír je občas "nepoddajný" - aby se lépe přizpůsobil jakémukoli tvaru, stačí jej před použitím celý pomačkat a pak znovu narovnat. Budete překvapeni…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.10.2022

Dnes 01.10 svátek slaví:
Igor

Zítra 02.10 svátek slaví:
Olivie, Oliver

Včera 30.09 svátek slavil:
Jeroným

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies