Trénujeme paměť ve stáří – 4. díl
Sluneční paprsky, čerstvý vzduch, relaxace v přírodě… To všechno má na organismus zpravidla blahodárný vliv. V jakém ročním období má člověk chodit více ven, aby mu to pomohlo ke zlepšení paměti? A záleží na tom, jestli se vydáte do přírody nebo do města?
Pokud jste četli předchozí články z této série, možná jste si už všimli, že co je dobré pro mozek, je dobré i pro paměť. Platí to jak u kvalitního spánku či jídla a pití, tak i u času stráveného na čerstvém vzduchu. Čerstvý vzduch a klid přírody pomáhají našim tělům i myslím relaxovat, a to je jedna z cest, jak si zlepšit paměť.
Choďte do přírody v každém ročním období
Vědci z michiganské univerzity zkoumali výhody kontaktu s přírodou a zjistili, že procházky v parku ve všech ročních obdobích můžou pomoci zlepšit paměť a pozornost.
„Interakce s přírodou může mít podobné účinky jako meditování,“ řekl výzkumník Marc Berman. Jeho výzkumný tým odhalil stejné pozitivní výsledky, když bylo v létě 27 stupňů a slunečno, jako když teploty v lednu klesly pod nulu. „Rozdíl byl jen v tom, že účastníci si procházky užívali více na jaře a v létě než v té největší zimě,“ upřesnil.
Je lepší jít do parku než do centra města
V podobné studii dostali studenti michiganské univerzity krátký test paměti a následně byli rozděleni do dvou skupin. Jedna se procházela v botanické zahradě a druhá po městské ulici.
Čtete také
Zatímco u účastníků, kteří trávili procházku v přírodě, výzkumníci zaznamenali zlepšení paměti, u lidí, kteří byli ve městě, se toto zlepšení neprojevilo.
Procházky venku jsou doporučované nejen kvůli síle přírody, ale i proto, že tento druh pohybu podporuje činnost mozku. To přirozeně vede i k zlepšení pozornosti a omezení zapomínání.
I fotky podporují paměť
Pokud ale zrovna nemáte možnost vyjít ven, a stejně byste chtěli udělat něco pro svou paměť aspoň z domova, můžete se obklopit alespoň fotkami přírody.
Teorii moci přírody testoval totiž Bermanův výzkumný tým i tím, že nechali účastníky studie sedět v místnosti a pozorovat obrázky přírody nebo fotografie z města. Při pohledu na fotky přírody se paměť a pozornost lidí zlepšily opět asi o 20 procent. Ti, co si prohlíželi fotografie města, stejného výsledku nedosáhli.
A jaké další věci může člověk dělat pro rozvoj své paměti z domova? Na to vám dáme tipy v posledním dílu této série.
Již jsme psali
Trénujeme paměť ve stáří - 1. díl
Trénujeme paměť ve stáří - 2. díl
Trénujeme paměť ve stáří - 3. díl
zdroj foto: pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.