Zpomalit postup Alzheimerovy choroby by mohla nová vakcína

Štítky: | Alzheimerova nemoc |
24.10.2020 | komentářů: 0
Zpomalit postup Alzheimerovy choroby by mohla nová vakcína

Zpomalení Alzheimerovy choroby je ve středu zájmu mnoha vědců. Těm se teď podařila vyvinout vakcína, která by to mohla umožnit. Zatím byla testována pouze na hlodavcích. Informoval o tom čt24.

Očkování proti Alzheimerově chorobě je komplikované vzhledem k věku lidí, které nemoc postihuje. Jejich imunitní systém bývá nedostatečný. Nadějí by mohla být předklinická studie, kterou tým doktora Čchuan-chaj Cchaa z University of South Florida Health uskutečnil na myších.

Postup Alzheimera by podle ní mohla zpomalovat vakcína nazvaná E22W42 DC. Ta využívá takzvané dendritické buňky, které jsou obohacené upraveným peptidem amyloidu beta, jenž funguje jako protilátka.

Nezatěžuje imunitu

K výrobě vakcíny vědci použili dendritické buňky, které získali z myší kostní dřeně. Rozvoj choroby se pak u hlodavců, kterým vědci látku podali, zpomalil. Pozitivní bylo, že vakcína navíc nadměrně neaktivovala jejich imunitní systém.

„Tato terapeutická vakcína využívá vlastní imunitní buňky těla, které cílí na toxické molekuly amyloidu beta, jež se škodlivě hromadí v mozku,“ uvedl Cchao. „A co je důležité, poskytuje silné imunomodulační účinky, aniž by vyvolával nežádoucí reakci související s očkováním u stárnoucích myší,“ dodal.

Vyvíjená vakcína by v budoucnu potenciálně mohla pomoci nejenom při léčbě Alzheimerovy choroby, ale mohla by usnadnit život i starším pacientům s jinými poruchami mozku, doufají autoři studie. 

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

S čím vším může pomoci hřebíček?

- osvěžuje dech (nejlépe při žvýkání hřebíčku) - pomáhá při bolestech zubů, dásní i paradentóze - revma, dna i běžné bolesti kloubů - dezinfikuje rány…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.12.2023

Dnes 05.12 svátek slaví:
Jitka

Zítra 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Včera 04.12 svátek slavil:
Barbora

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies