Když senior upadne, pomoci mu může mobilní aplikace
Nově vyvinutá mobilní aplikace může být šikovným pomocníkem pro seniory. Mobil s touto aplikací, vyvinutou na Vysokém učení technickém, sleduje pohyb svého majitele. Díky tomu je schopen určit, zda upadl a případně mu zavolat pomoc. Informoval o tom web novinky.cz.
„Pád je podle celosvětových statistik druhou nejčastější příčinou smrti. Včasná pomoc je tedy pro přežití naprosto klíčová. Aplikace je určena především pro lidi ve věku nad pětašedesát let. Stačí ji nainstalovat a nechat ji, ať svého majitele pečlivě střeží,“ řekl Právu Tomáš Repčík z Elektrotechnické fakulty VUT.
Svoji mobilní aplikaci vytvořil s pomocí záchranářů. Momentálně je ve zkušebním provozu. Ke stažení bude patrně do konce roku. K jejímu vývoji přispěly alarmující čísla. Z nich vyplývá, že ročně se při pádech na světě zraní zhruba 40 milionů lidí, z nichž přibližně 700 000 zemře. V mnoha případech je rychlá první pomoc po pádu právě tím, co rozhoduje o tom, zda zraněný přežije. Zatím není jasné, zda bude aplikace zdarma, pokud ale ne, cena se bude pohybovat v řádu desetikorun. Uživatel bude jen potřebovat telefon typu Android.
Přesná poloha je klíčová
Čtete také
Aplikace si při instalaci zjistí jméno svého majitele a zeptá se jej, koho má v případu nouze kontaktovat textovými zprávami. Pak ji stačí zapnout a nechat běžet na pozadí. Je nastavena tak, že ji neúmyslně, tedy omylem, ani nelze vymazat. Pokud systém zaznamená náraz a do třiceti sekund nedojde k pohybu uživatele, zobrazí se na displeji telefonu dotaz, zda je dotyčný v pořádku. Pokud uživatel tuto větu neodklikne, spustí se alarm, který upozorní kolemjdoucí.
Aplikace ve stejné chvíli rozesílá na předem určené mobily informace o tom, že její uživatel spadl, nekomunikuje, potřebuje pomoc a k tomu ještě přidává mapu se souřadnicemi, kde se nachází. Uživateli nabízí spojení s tísňovou telefonickou linkou 112. „Ještě potřebujeme vychytat pár posledních mušek. Testování na dobrovolnících už probíhá, a když se i mým prarodičům projekt líbí, tak má zřejmě smysl,“ dodal mladý vývojář.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.