Podle OECD by Češi měli do důchodu odcházet později

26.11.2020 | komentářů: 0
Podle OECD by Češi měli do důchodu odcházet později

Česká republika obdržela od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zprávu k reformě důchodového systému. Organizace v ní mimo jiné opět radí zvyšovat věkovou hranici pro odchod do důchodu po roce 2030. Informoval o tom web novinky.cz.

Ministryně práce a so­ciálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tento návrh OECD odmítá a je pro nezvyšování věkové hranice. Jinak ale podle novinek s navrženými principy souhlasí. „OECD potvrdila naši práci na důchodové reformě. Je to jasný signál, že jdeme správným směrem,“ prohlásila Maláčová.

Po­dle většiny odborníků je důchodový systém v ČR dlouhodobě neudržitelný, s tím, jak její populace stárne. Experti OECD navrhli také zjednodušit výpočet důchodů, aby každý věděl, s čím může ve stáří skutečně počítat. Teď je tento výpočet poměrně složitý, lidé proto nemají přehled o tom, jak vysoký důchod budou mít.

Nižší hranice pojištění

Organizace také doporučuje snížit hranici povinné doby pojištění, která je v současnosti nastavena na 35 let. Tím se omezí počet seniorů, kteří v budoucnu nebudou mít nárok na důchod, například kvůli probíhající digitalizaci a souvisejícím změnám na trhu práce.

Další návrh zní, aby se část důchodů financovala prostřednictvím daní. K tomu zpráva podotýká, že soukromé penzijní spoření v Česku neplní svůj účel a sehrává pouze omezenou roli. MPSV chce návrh důchodové reformy představit nejpozději do konce roku.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 20.04.2021

Dnes 20.04 svátek slaví:
Marcela

Zítra 21.04 svátek slaví:
Alexandra

Včera 19.04 svátek slavil:
Rostislav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace