Přehled: Na jaká preventivní vyšetření máte nárok?

Štítky: | Zdraví |
30.08.2019 | komentářů: 0
Přehled: Na jaká preventivní vyšetření máte nárok?

Nejen na stará kolena je velmi důležité navštěvovat pravidelné preventivní prohlídky u lékaře. Pomohou odhalit mnoho skrytých problémů a předejdete díky nim horšímu průběhu. Jaká jsou podle webu i60 preventivní vyšetření, která jsou plně hrazena zdravotními pojišťovnami?

Preventivní prohlídka u praktického lékaře

Na tu máte nárok každé dva roky. Součástí prohlídky je laboratorní vyšetření krve (v předstihu) a moči. Přímo při prohlídce lékař doplní pacientovu a rodinnou anamnézu a provede kompletní fyzikální vyšetření (pohledem, pohmatem, poslechem, poklepem) plic, srdce, štítné žlázy, stavu žil a tepen, krevního tlaku a indexu tělesné hmotnosti. Do prohlídky též patří orientační kontrola zraku, sluchu, očkování. Kontrola zahrnuje i posouzení rizik v rámci onkologické prevence a zhodnocení výsledků vyšetření (EKG – po čtyřicítce každé 4 roky, laboratorní vyšetření koncentrace cholesterolu a triacylglycerolů v krvi – v padesáti a šedesáti letech věku, laboratorní vyšetření glykémie a orientační vyšetření moči).

Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku

Jde o speciální test pro stanovení okultního krvácení ve stolici (mezi 50 a 55 lety věku každý rok, poté každé 2 roky nebo screeningová kolonoskopie 1x za 10 let). Zajišťuje praktický lékař, u žen může i gynekolog.

Preventivní stomatologické vyšetření

Provádí se 2x ročně. Lékař vyšetřuje stav chrupu a sliznice, zjišťuje, zda nedošlo ke změnám signalizujícím nádorové či jiné onemocnění, provede odstranění zubního kamene, příp. doporučí specializované ošetření u hygienistky.  

Preventivní gynekologické vyšetření

Na něj mají nárok ženy 1x ročně, součástí prohlídky je screening karcinomu děložního hrdla formou cytologického vyšetření.

Preventivní mamografické vyšetření prsou 

Další ženská záležitost 1x za dva roky (od 45 let věku), zajišťuje buď gynekolog nebo praktický lékař.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.08.2021

Dnes 04.08 svátek slaví:
Miluše

Zítra 05.08 svátek slaví:
Dominik

Včera 03.08 svátek slavil:
Gustav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace